Yazının başlığı birçok kişiye internetin nimetlerinden bahsedeceğim algısı yaratmış olabilir ama konu internette ulaşabilceğiniz kaynaklar değil, hayat üniversitesinin bize öğretebilecekleri.

Üstelik yaşadıklarımızdan alabileceğimiz dersler gerçek anlamda ücretsiz.

Günümüzde gerçek anlamda ‘ücretsiz’ bir şey bulmak neredeyse imkansız. Rekabet gittikçe artıyor, insan ilişkilerinin kuralları değişiyor, hatta ‘iyilik’ adı altında yapılan ‘yatırımlar’ bir gün karşılığı alınmak üzere ajandalara not ediliyor! Yine de, görmesini öğrenen gözler için yaşadıklarımız gelişimimiz için eşsiz malzemeler sunuyor.

‘Öğrenmeyen insan’ için hayatın ne kadar zorlaşabileceğini tahmin edebilirsiniz. Benzeri olumsuz deneyimleri sürekli yaşamak, her yaşadığında stres dalgalarının altında kalmak, ‘bahtsızlık sendromu’nun arkasına gizlenmek, uzun lafın kısası kıymetli zamanını heba etmek.

‘Farkedebilen, değişen ve gelişen insan’ için ise yaşadığı her an potansiyel bir öğrenme fırsatı sunabiliyor. İletişime girdiği insanlar, gözlemlediği davranışlar, okuduğu haberler, izlediği filmler, dinlediği şarkılar kişiye uyanma imkanı verebiliyor. Gelişim heveslisi kişi davranış kalıplarının ve alışkanlıklarının farkına varıyor ve sorgulamaya başlıyor. Hangi davranışın nasıl tetiklendiğini keşfediyor ve değiştirmeye karar verirse işe girişiyor.

Bu yaklaşım bir yaşam tarzı haline gelirse, deneyimlemekten alınan zevk artıyor ve ekinde de iyi hissettiren hormonlar devreye giriyor.

Dilerseniz klasik ve etkili bir yöntemle bu bakış açısını da bir alışkanlık haline getirebiliriz. Şüphesiz her yaşadığınızdan ders almaya kalkarsanız bu sefer de takıntılı bir hale gelirsiniz ki amacımızın bu hale gelmek olmadığı malum.

Yaşadığınız bir deneyimi aşağıdaki soruları sorarak değerlendirdiğinizi düşünelim.

  • Bu deneyimi neden yaşamış olabilirim?
  • Bu deneyimden ne öğrenebilirim?
  • Bu deneyimden öğrendiklerim sonucunda neyi değiştirebilirim?
  • Bu deneyimi diğer alışkanlıklarımla nasıl ilişkilendirebilirim?

Bu sorular konuyla ilgili daha derine inmenizi ve düşünmenizi sağlayacağı için sonuca gitme olasılığınızı da arttırabilecektir. Var mısınız denemeye?

Hayat üniversitesinin hiç bitmeyen derslerinden maksimum fayda sağlanamanız dileğiyle…